chat gpt چیست
زمان مطالعه: 15 دقیقه از 5

chat gpt چیست

Chat GPT چیست؟

? What is the Chat GPT

پیشرفت دیوانه وار هوش مصنوعی (AI) که اخیراً انجام شده است ، تقریباً در هر صنعتی که فکرش را بکنید سر و صدای زیادی به پا کرده است. یکی از سوپراستارهای هوش مصنوعی ChatGPT است. این ربات  نشان‌دهنده جهش قابل توجهی در پردازش زبان طبیعی است و هوش مصنوعی را قادر می‌سازد تا پاسخ‌های متنی منسجم، مرتبط با متن، و تقریباً شبیه گفتار انسانی را به شیوه‌ای مکالمه ایجاد کند.  این بر روی مدل های زبان بزرگ (LLM) ساخته شده است، که مدل های پیشرفته یادگیری ماشینی هستند که می توانند زبان طبیعی را درک و تولید کنند.یک ابزار پردازش زبان طبیعی است که توسط فناوری هوش مصنوعی هدایت می شود که به شما اجازه می دهد که مکالمات همانند انسان ها و بسیار بیشتر با چت بوت داشته باشید. چت GPT می تواند به سؤالات پاسخ دهد و به شما در کارهایی مانند تشکیل ایمیل، در پیش نویس محتوا، ترجمه زبان ها و موارد دیگر  کمک کند. منبع داده های آن کتاب های درسی، وب سایت ها و مقالات مختلف است که برای مدل کردن زبان خود برای پاسخ به تعامل انسان استفاده می کند.این سیستم چت بوت اطلاعات و پاسخ به سوالات را  از طریق هوش مصنوعی فراهم میکند .  می‌توانید انتظار داشته باشید که Chat GPT پاسخ‌های به‌موقع، دقیق و مرتبط با هر سؤالی را که از آن بپرسید ارائه دهد. خب، به هر حال بیشتر اوقات.ChatGPT با توجه به توانایی های پیشرفته تولید متن، در صنایع و زمینه های مختلف مانند پشتیبانی مشتری، ایجاد محتوا، کمک برنامه نویسی و غیره کاربرد دارد. این یک نمونه عالی از قدرت هوش مصنوعی در تغییر زندگی روزمره و تجربیات کاری ما است.اساس ChatGPT معماری GPT (ترانسفورماتور از قبل آموزش دیده) است و مخفف ویژگی های کلیدی این مدل هوش مصنوعی را برجسته می کند:

• مولد: مدل های GPT قادر به تولید محتوای جدید بر اساس الگوها و زمینه ای هستند که از داده های آموزشی یاد گرفته اند. آنها می توانند متنی شبیه انسان ایجاد کنند که از نظر زمینه ای مرتبط و منسجم باشد.

• از قبل آموزش داده شده: مدل ها بر روی حجم وسیعی از داده های متنی از منابع مختلف از قبل آموزش دیده اند و به آنها امکان می دهد طیف وسیعی از الگوهای زبانی، دستور زبان، حقایق و زمینه را بیاموزند. این فرآیند پیش‌آموزشی پایه و اساس توانایی آن‌ها در تولید متن با کیفیت بالا را تشکیل می‌دهد.

• ترانسفورماتور: مدل های GPT بر اساس معماری ترانسفورماتور، یک مدل شبکه عصبی طراحی شده برای وظایف پردازش زبان طبیعی ساخته شده اند. معماری ترانسفورماتور از مکانیسم‌های توجه به خود و پردازش موازی برای انجام کارآمد وظایف زبانی در مقیاس بزرگ و تولید متن دقیق متنی استفاده می‌کند.

                

     

                             

تاریخچه و توسعه Chat GPT

تاریخچه ChatGPT از سال 2018 شروع می شود، زمانی که OpenAI برای اولین بار مدل زبان GPT خود را معرفی کرد. این مدل قادر به ایجاد پاسخ‌هایی شبیه به انسان به سؤالات و مکالمات بود که الهام بخش ایجاد ChatGPT بود.سری GPT با GPT-1 آغاز شد که یک مدل زبانی امیدوارکننده اما محدود بود. جانشین آن، GPT-2، در فوریه 2019 منتشر شد و پیشرفت های قابل توجهی را در درک زبان و قابلیت های تولید نشان داد. با این حال، GPT-3 بود که در ژوئن 2020 منتشر شد، که با قدرت و عملکرد بی‌سابقه‌اش، واقعاً چشم‌انداز هوش مصنوعی را متحول کرد. با گذشت زمان، OpenAI GPT-3 را برای ایجاد GPT-3.5 تنظیم کرد، که یک تکرار ارتقا یافته و نسخه ChatGPT است که به صورت رایگان در وب‌سایت OpenAI در دسترس است. OpenAI به طور رسمی ChatGPT را در نوامبر 2022 راه‌اندازی کرد و یک موفقیت فوری بود. با تکیه بر موفقیت GPT-3.5، OpenAI GPT-4 را معرفی کرد، تکراری که پیشرفت های قابل توجهی را در عملکرد، مقیاس پذیری و قابلیت های کلی ChatGPT به ارمغان آورد. تکامل ChatGPT از GPT-3 به خانواده های پیشرفته تر GPT-3.5 و GPT-4 به عنوان شاهدی بر پیشرفت سریع در تحقیق و توسعه هوش مصنوعی مولد است. ChatGPT در طول رشد خود از معماری های یادگیری عمیق تقویت شده بهره برده است.Chat GPT چطور کار می کند؟

در حال حاضر به رایگان به مردم ارایه  می شود چون چت جی پی تی در مرحله تحقیقات و جمع آوری بازخورد است. نسخه پولی آن نیز هست که به نام ChatGPT Plus است که هزینه اشتراک پرداخت میکنید .

چگونه می توانید به  Chat GPT دسترسی داشته باشید؟
می توانید به سادگی از طریق بازدید از سایت  openai.com و باز کردن یه حساب OpenAI به Chat GPT دسترسی داشته باشید. می توانید با چاتی جی پی تی صحبت کنید یا با سؤال کردن شروع به صحبت کنید از آنجا که چت جی پی تی هنوز در مرحلهٔ تحقیقاتی خود است، استفاده از آن آزاد است و می توانید تا جایی که می خواهید سؤال کنید. برای دستورالعمل های گام به گام راهنمای  چگونه شروع به استفادهکنیدZDNET را بررسی کنید.

ایا می توانیم از Chat GPT  در تلفن خود استفاده کنم؟

بله، می توانید استفاده کنید در تلفن شماهیچ چیز مانع  کار شما نمی شود، زیرا نسخهٔ وب موبایل این برنامه به شما اجازه می دهد که همان کارهایی را مانند یک مرورگر دسکتاپ انجام می دهند انجام دهید.البته شما نیاز به یک شماره تلفن برای چت جی‌ پی تی  دارید  اگر می خواهید وارد شوید.

برای اندروید Chat GPT  هست؟

هیچ برنامه رسمی Chat GPT  از Open AI وجود ندارد و هیچ اطلاعاتی در مورد اینکه آیا وجود دارد بیان نشده است. برنامه های های GGT در فروشگاه پلی وجود دارد، اما این ها از شرکت های آنها نیستند.اما با وجود اینکه یک برنامه اندروید (یا آیفون) از OpenAI وجود ندارد، می توانید با رفتن به همان URL به چت GPT در دستگاه تلفن همراه خود دسترسی داشته باشید.
چت جی پی تی از زمان انتشار خود مشهور است و قرار است به انقلاب فناوری جهان  تبدیل شود. تنها کاری که باید انجام دهید این است که به وب سایت OpenAI مراجعه کنید و در مرورگر خود استفاده کنید و آن را به رایگان آزمایش کنید.هیچ برنامه خاصی برای استفاده وجود ندارد و می توانید از آن در وب سایت ها و تلفن همراه استفاده کنید.ویژگی های کلیدی Chat GPT و کاربرد بالقوه ChatGPT

Key features of Chat GPT and potential use of ChatGPT

                                                     

ویژگی کلیدی ChatGPT

ChatGPT به عنوان یک مدل زبان پیشرفته، چندین ویژگی کلیدی را به نمایش می گذارد که آن را از پیشینیان خود متمایز می کند و به اثربخشی آن در طیف گسترده ای از برنامه ها کمک می کند. در این بخش، این ویژگی‌های کلیدی را مورد بحث قرار می‌دهیم و اهمیت و تأثیر آن‌ها بر نحوه پاسخ‌دهی ChatGPT و همچنین قابلیت‌های آن را برجسته می‌کنیم.

1. درک پیشرفته زبان طبیعی: یکی از مولفه های کلیدی ChatGPT توانایی آن در درک زبان انسانی به لطف مدل زبان بزرگ زیرین آن است. درک عمیق این مدل از دستور زبان، نحو، و معناشناسی به آن اجازه می‌دهد تا متنی با کیفیت تولید کند که بسیار شبیه محتوای تولید شده توسط انسان است.درک زبان طبیعی ChatGPT به آن اجازه می‌دهد بدون زحمت در مکالمات شرکت کند و سوالات، نظرات و دستورالعمل‌ها را با دقت بسیار خوبی تفسیر کند.

2. آگاهی زمینه ای : ChatGPT می تواند زمینه مکالمات قبلی را برای ارائه پاسخ های مرتبط تر و منسجم تر حفظ کند. با این حال، مدل‌های GPT، به طور کلی، یک پنجره زمینه محدود دارند که تعیین می‌کند چه مقدار متن را می‌توانند همزمان پردازش و حفظ کنند.برای GPT-3، آن پنجره زمینه 2048 توکن بود که بسته به زبان و ساختار متن تقریباً به حدود 2000 تا 3000 کلمه ترجمه می شود. طبق گفته OpenAI، GPT-4 بسیار پیشرفته‌تر است و می‌تواند تا ۲۵۰۰۰ کلمه متن را تفسیر و خروجی کند.آگاهی زمینه‌ای چیزی است که مدل را قادر می‌سازد تا در یک مکالمه پشت سر هم عملکرد بهتری داشته باشد و در پاسخ‌های خود ثبات داشته باشد.

3. دانش دامنه گسترده: یکی دیگر از ویژگی های مهم Chat GPT پایگاه دانش گسترده آن است. چت ربات هوش مصنوعی بر روی یک مجموعه داده عظیم شامل متن از منابع متعدد آموزش دیده است، بنابراین می تواند پاسخ هایی را در مورد موضوعات مختلف ایجاد کند.

می‌توانید با ChatGPT در موضوعاتی که عبارتند از:
• علم و فناوری: فیزیک، شیمی، زیست شناسی، نجوم، علوم کامپیوتر، مهندسی، و غیره.

• هنر و علوم انسانی: ادبیات، تاریخ، فلسفه، هنرهای تجسمی، موسیقی و هنرهای نمایشی.

• علوم اجتماعی: روانشناسی، جامعه شناسی، مردم شناسی، علوم سیاسی، اقتصاد، و آموزش و پرورش.

• ریاضیات و آمار: جبر، حساب دیفرانسیل و انتگرال، هندسه، احتمال، و تجزیه و تحلیل آماری.

• پزشکی و مراقبت‌های بهداشتی: آناتومی، فیزیولوژی، فارماکولوژی، شرایط پزشکی، درمان‌ها، و سیستم‌های مراقبت بهداشتی.

• تجارت و امور مالی: مدیریت، بازاریابی، حسابداری، امور مالی، اقتصاد و کارآفرینی.

• قانون و سیاست: سیستم‌های حقوقی، روابط بین‌الملل، نظریه سیاسی، سیاست عمومی و حقوق بشر.

• فرهنگ پاپ و سرگرمی: فیلم، تلویزیون، موسیقی، ورزش، افراد مشهور و گرایش‌های محبوب.

• زندگی روزمره: سفر، غذا، سرگرمی‌ها، DIY، روابط و پیشرفت شخصی.

• محیط و جغرافیا: تغییر آب و هوا، اکوسیستم‌ها، منابع طبیعی، جغرافیای فیزیکی، و جغرافیای انسانی.

• داده های آموزشی: ChatGPT بر روی مجموعه داده های عظیم حاوی ترابایت داده های متنی که از دامنه های مختلف، مانند وب سایت ها، کتاب ها، مقالات و غیره منبع می شوند، آموزش داده می شود. این مدل را قادر می سازد تا پایگاه دانش گسترده ای داشته باشد که موضوعات و زمینه های متعددی را در بر می گیرد.

• منابع محاسباتی: آموزش ChatGPT در چنین مجموعه داده های بزرگی به قدرت محاسباتی قابل توجهی نیاز دارد. این مدل معمولاً با استفاده از پردازنده‌های گرافیکی یا TPU با کارایی بالا آموزش داده می‌شود که قادر به مدیریت عملیات پیچیده ریاضی مربوط به آموزش مدل‌های یادگیری عمیق هستند.

• تنظیم دقیق: تطبیق ChatGPT برای کارهای تخصصی اغلب به آموزش بیشتر و یادگیری تقویتی در مجموعه داده های سفارشی نیاز دارد که بسته به کار و عملکرد مورد نظر، ممکن است اندازه آنها از هزاران تا میلیون ها نمونه باشد.وقتی صحبت از مقیاس بندی ChatGPT برای تعاملات کاربر می شود، اعداد در درجه اول به زیرساخت و بهینه سازی های ایجاد شده برای استقرار بستگی دارد.

از نظر تئوری، می‌توان با تنظیمات سخت‌افزار و نرم‌افزار مناسب به میلیون‌ها کاربر خدمات رسانی کرد، اما اعداد دقیق بر اساس موارد استفاده خاص و منابع موجود متفاوت خواهد بود. ویژگی های کلیدی ChatGPT به موفقیت چشمگیر و محبوبیت روزافزون آن کمک کرده است. آن‌ها نه تنها ChatGPT را قادر می‌سازند تا عملکرد قابل‌توجهی ارائه دهد، بلکه آن را به ابزاری قدرتمند برای تغییر نحوه تعامل ما با فناوری و باز کردن امکانات جدید برای راه‌حل‌های مبتنی بر هوش مصنوعی در حوزه‌های مختلف تبدیل می‌کنند.

                                                                           

کاربرد بالقوه ChatGPT

قابلیت‌های پیشرفته زبان ChatGPT و دامنه  دانش  وسیع آن را قادر می‌سازد تا سایت یا حساب های رسانه های اجتماعی  را خود ایجاد کنید. این می تواند به تهیه پیش نویس مقالات خبری، ایجاد سرفصل، تهیه نسخه بازاریابی و حتی ایجاد ایده های موضوعی کمک کند.با ترکیب کلمات کلیدی و تنظیم خروجی بر اساس ترجیحات خود، می توانید محتوایی تولید کنید که با برند و مخاطبان هدف شما همسو باشد.برنامه‌های مختلف در صنایع مختلف برتر باشد. در حالی که هنوز یک فناوری جدید است، می تواند به طور بالقوه جایگزین کارگران انسانی در بسیاری از بخش ها شود.در این بخش، برخی از برنامه های ChatGPT را بررسی می کنیم. برنامه های کاربردی بالقوه بسیار گسترده هستند، اما ما بر روی پنج حوزه اصلی تمرکز خواهیم کرد.

1. تولید محتوا :با ChatGPT، می توانید محتوای با کیفیت و جذاب برای وبلاگ، وب سایت یا حساب های رسانه های اجتماعی خود ایجاد کنید. این می تواند به تهیه پیش نویس مقالات خبری، ایجاد سرفصل، تهیه نسخه بازاریابی و حتی ایجاد ایده های موضوعی کمک کند.با ترکیب کلمات کلیدی و تنظیم خروجی بر اساس ترجیحات خود، می توانید محتوایی تولید کنید که با برند و مخاطبان هدف شما همسو باشد.


2. چت بات ها، دستیاران مجازی و پشتیبانی مشتری :با استفاده از ChatGPT API، کسب‌وکارها می‌توانند ربات‌های چت هوش مصنوعی، دستیارهای مجازی، و میز پشتیبانی با قابلیت مکالمات همانند انسان‌ ایجاد کنند.این ربات‌های گفتگوی پیشرفته می‌توانند به سؤالات پاسخ دهند، توصیه‌هایی ارائه دهند، ایده‌هایی تولید کنند و حتی در تعاملات گسترده شرکت کنند. با ChatGPT، کسب و کار شما می تواند فرآیندها را ساده کند و کیفیت را برای کاربران داخلی و خارجی بهبود بخشد.

3. ترجمه زبان:این مدل را می توان برای ترجمه متن بین زبان ها با دقت چشمگیر، کمک به یادگیری زبان، ارتباط و به اشتراک گذاری اطلاعات استفاده کرد. استفاده از آن در این دامنه آنقدر امیدوارکننده است که پلتفرم یادگیری زبان Duolingo راه‌اندازی Duolingo Max را اعلام کرده است، یک ردیف اشتراک جدید که از GPT-4 برای دادن پاسخ‌های شخصی‌شده و فعال کردن نقش‌آفرینی یادگیری استفاده می‌کند.

4. بازی تعاملی و داستان سرایی:ChatGPT را می توان در بازی های ویدیویی یا تجربه های تعاملی مانند Dungeons & Dragons ادغام کرد تا دیالوگ ها یا روایت های پویا و جذاب ایجاد کند. می تواند ایده های داستانی ایجاد کند، شخصیت ها را توسعه دهد، یا حتی کل جهان های تخیلی را خلق کند، به نویسندگان و توسعه دهندگان بازی کمک کند.

5. آموزش و تدریس خصوصی :این مدل می تواند به عنوان یک ابزار تدریس خصوصی، ارائه توضیحات، پاسخ به سوالات یا ارائه بازخورد در مورد موضوعات مختلف مورد استفاده قرار گیرد.

کاربردهای بالقوه آن در این حوزه بسیار گسترده است و می تواند برای دانش آموزان و مربیان به طرق مختلف مفید باشد، مانند:

• یادگیری شخصی: ChatGPT می‌تواند با تطبیق با نیازها، علایق و سطوح مهارت فردی دانش‌آموزان، به ایجاد تجربیات یادگیری مناسب کمک کند. می تواند منابع یادگیری را توصیه کند، مواد تکمیلی را ارائه دهد، یا فعالیت هایی را پیشنهاد کند که با اهداف و سبک های یادگیری دانش آموزان هماهنگ باشد.

• تدریس خصوصی موضوعی: دانش دامنه وسیع این مدل به دانش‌آموزان در طیف گسترده‌ای از موضوعات، مانند ریاضیات، علوم، تاریخ، و هنرهای زبانی کمک می‌کند. این می تواند توضیحاتی ارائه دهد، به سؤالات پاسخ دهد یا در مورد موضوعات خاص راهنمایی ارائه دهد و به دانش آموزان کمک کند تا اطلاعات را بهتر درک کنند و حفظ کنند.


• کمک و بازخورد تکالیف: ChatGPT می تواند دانش آموزان را در تکمیل تکالیف خود با ارائه نکات، راه حل های گام به گام، یا بازخورد سازنده در مورد کارشان پشتیبانی کند. همچنین می تواند به تصحیح، شناسایی خطاها و پیشنهاد بهبود در تکالیف نوشتاری دانش آموزان کمک کند.

• کمک مطالعه و آمادگی برای امتحان: این مدل می‌تواند آزمون‌ها، سؤالات تمرینی، یا فلش کارت‌هایی ایجاد کند تا به دانش‌آموزان کمک کند تا درک خود را از مطالب درسی مرور کرده و درک خود را تقویت کنند. همچنین می‌تواند دانش‌آموزان را در ایجاد برنامه‌های مطالعه مؤثر راهنمایی کند و استراتژی‌های تست‌زنی را برای افزایش عملکرد امتحانی آنها ارائه دهد. ChatGPT همچنین می‌تواند با ایجاد طرح‌های درسی، آزمون‌ها یا مطالب مطالعه متناسب با نیازهای دانش‌آموزان به معلمان کمک کند. این پنج مورد استفاده، نگاهی اجمالی به پتانسیل این فناوری متحول کننده دارد. با این حال، ChatGPT بدون محدودیت نیست. در بخش بعدی، نگاهی به برخی از این محدودیت ها و چالش ها خواهیم داشت

ویژگی اصلی چت GPT، تولید پاسخ هایی  در یک جعبه متن است. بنابراین برای چت بوت ها، مکالمات سیستم هوش مصنوعی  و دستیاران مجازی مناسب است.با این حال می تواند جواب های طبیعی بدهد به سؤالات با لحنی همانند انسان  و می تواند شعر و داستان تولید کند. علاوه بر این می تواند:

کد بنویسید

یک مقاله یا پست وبلاگ بنویسید

ترجمه/داستان

 شعر بنویسید

بازگشت آهنگ ها و اشعار

برای انجام این کار، تنها کاری که باید انجام داد، این است که دستور را به چت بوت تایپ کنید.
                                                                                      

مردم چگونه از Chat GPT استفاده می کنند؟

این مدل علاوه بر پاسخ به سوالات ساده، عملکرد های زیادی دارد. Chat GPT می تواند مقاله ها را تشکیل دهد، هنر را با جزئیات زیاد توصیف کند، گفتگوهای فلسفی و حتی برای شما کد بنویسد.مدل های هوش مصنوعی اطلاعات زیادی از طریق اینترنت، از جمله وب سایت ها، کتاب ها، مقالات خبری و ... آموزش می بینند.مدل زبان Chat GPT با استفاده از یادگیری نظارتی و همچنین یادگیری تقویتی  به خوبی طراحی شده اند. 

آیا Chat GPT  خوب است یا بد؟

یک چت بوت پیشرفته است که این پتانسیل را دارد که زندگی مردم را آسان تر کند و به کارهای خسته کننده روزمره مانند نوشتن ایمیل یا راه اندازی وب برای پاسخ کمک کند. با این حال، برخی از جزئیات فنی باید قبل از استفاده گسترده برای جلوگیری از نتایج منفی مانند گسترش اطلاعات نادرست مشخص شود. به طور کلی، مدل های AI و ML به آموزش های زیاد و برنامه های خوب برای رسیدن به سطح عملکرد ایده آل متکی هستند.

یعنی هوش مصنوعی دنیا را در دست دارد؟ شاید هنوز هم، اما آلتمن اوپنی آی قطعاً فکر می کند که هوش به سبک انسان در هوش مصنوعی در حال حاضر آن دور نیست. با پاسخ به اظهار نظر موسک در مورد هوش مصنوعی قوی، آلتمن توییت کرد"من با داشتن به هوش مصنوعی قوی به معنای یک هوش مصنوعی که به عنوان یک خطر بزرگ امنیت سایبری را به وجود می آورد، و من فکر می کنم که در دهه آینده می توانیم به AGI واقعی برسیم، بنابراین باید خطر این را بسیار جدی بگیریم". می توانید برای اطلاعات بیشتر به مقاله دیگر سایت ما  که درمورد یک حمله سایبری از طریق هوش مصنوعی است که مشخص شود هوش مصونعی چقدر به اطلاعات سازمان ها می تواند درسترسی داشته باشد مراجعه کنید.

همچنین اشاره کرد"نگاه کردن به مردم شروع به بحث می کنند که آیا سیستم های قدرتمند هوش مصنوعی باید به گونه ای که کاربران می خواهند رفتار کنند یا سازندگانشان قصد دارند، این مسئله که ارزش های آن ها را با هم متحد می کنیم، یکی از مهم ترین بحث های جامعه است".


مزایا Chat GPT و محدویت های Chat GPT

Advantages of Chat GPT and limitations of Chat GPT